Od 21 do 24 stycznia 2025 r. w Moskwie odbyła się międzynarodowa wystawa UPAKEXPO 2025, w ramach której odbyło się duże forum biznesowe z udziałem biznesmenów, mężów stanu i naukowców.
W ramach sekcji biznesowej INNOVATION PACK poświęconej opakowaniom i drukowaniu Anna Yeliseeva, Starszy Menedżer Produktu PCF Atlantis-Pak LLC, przedstawiła swój raport „Ocena cyklu życia materiałów opakowaniowych wielowarstwowych na przykładzie naszych produktów”.
Temat został wybrany, ponieważ ochrona środowiska, efektywne wykorzystanie zasobów i recykling odpadów z tworzyw sztucznych należą obecnie do najpilniejszych problemów branży opakowaniowej. 1 stycznia 2025 r. wszedł w życie mechanizm ekonomiczny rozszerzonej odpowiedzialności producenta, który zobowiązuje producentów opakowań do uiszczania opłaty za ochronę środowiska, wysyłania odpadów do licencjonowanych zakładów w celu przetworzenia lub utylizacji odpadów na miejscu.
Rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) bezpośrednio wpływa i interesuje wszystkich producentów opakowań, czy to plastikowych, papierowych, szklanych czy metalowych. System ROP odnosi wszystkie wielowarstwowe torby polimerowe i folie zawierające warstwę poliamidu do kategorii materiałów trudnych do przetworzenia; w rezultacie rynek jest pod wrażeniem, że takie opakowania nie są przyjazne dla środowiska i należy ograniczyć ich stosowanie lub zastąpić je alternatywami.
Jednak obiektywna ocena wpływu opakowań na środowisko jest możliwa tylko poprzez uwzględnienie całego cyklu życia opakowania: od wydobycia surowców po recykling odpadów.
Kilka lat temu PCF Atlantis-Pak LLC dostrzegło potrzebę opracowania metody ilościowej oceny wpływu naszych produktów na środowisko, ponieważ jest to jedyny sposób na odróżnienie materiałów rzeczywiście i pozornie zrównoważonych.
Folie AMISTYLE posłużyły jako przykład zastosowania metody oceny cyklu życia, aby przekonująco wykazać, że opakowania polimerowe są zrównoważone, oszczędzające zasoby i przyjazne dla środowiska. Tylko takie opakowania są w stanie chronić zdecydowaną większość trudnych do przetworzenia produktów spożywczych, takich jak mięso, ser i kiełbasa.
Przepisy dotyczące ochrony środowiska istnieją już od dłuższego czasu, ale 90% uczestników rynku wie o nich bardzo niewiele, podczas gdy PCF Atlantis-Pak LLC zainwestowała już w sprzęt do przetwarzania odpadów, zbadała technologie produkcji dla struktur poddanych recyklingowi i zaczęła tworzyć niektóre z nich.
„Naszym celem jest zaszczepienie w społeczeństwie bardziej rozsądnego poglądu na zrównoważony rozwój opakowań żywności, aby obniżyć koszty w całym łańcuchu wartości poprzez wyższą wydajność technologii produkcji i minimalizację odpadów, a także zademonstrowanie konsumentom, że nasza firma dba o bezpieczeństwo żywności w kraju i ochronę naszej przyrody”, podsumowała Anna Yeliseeva.
Ogólnie rzecz biorąc, wystawa UPAKEXPO okazała się platformą do dyskusji uczestników branży opakowaniowej na temat najbardziej palących problemów i wspólnego poszukiwania rozwiązań.